Wakacje w mieście chronionym przez Świętą Agatę

Sejny to miasto położone nad rzeką Marychą (niegdyś Sejną). Panuje tutaj charakterystyczny klimat dla Podlasia: miasto jest tyglem kultur i religii. Sejny dopiero zaczynają wykorzystywać swój potencjał turystyczny – okolica nie jest skażona żadnym przemysłem i można tutaj odnosić wrażenie, że miasto jeszcze nie dotarło do XXI wieku. Nazwa Sejny pochodzi od słowa „seina”, które w języku jaćwińskim oznaczało bujne trawy porastające brzegi i zakola rzeki. Sejny można datować na XVI wiek – pierwszym osadnikiem był tutaj kniaź Iwan Wiśniowiecki hetman wojsk królewskich, który ziemie nad Sejną otrzymał od króla Zygmunta I (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_I_Stary). Założycielem miasta był Jerzy Grodziński, przy czym nadał mu nazwę Juriewo – nazwa ta jednak nie zyskała uznania. W 1602 roku Grodziński zapisał miasto przybyłym z Wilna dominikanom – data ta jest bardzo ważna dla historii miasta.

Miasto z pożarami w tle

Sejny nie miały szczęścia do szwedzkich działań wojennych. Lata 1655–1660 to spalenie miasta przez Szwedów. W 1818 roku wybuchł tak wielki pożar, że doszczętnie spalił Sejny – po tym pożarze nastąpiła przebudowa miasta, która nadała mu wygląd, jaki można zobaczyć obecnie. Ponieważ Sejny wielokrotnie trawił ogień, parafianie zbudowali kaplicę świętej Agaty – jej powstanie łączy się z rokiem 1789, a rozbudowa trwała aż do 1904 roku. Święta Agata chroni ludzi i ich dobytek przed pożarami, w szczególności wywołanymi przez pioruny. Agata urodziła się w arystokratycznej rodzinie rzymskiej w Katanii w 235 roku n.e. Po przyjęciu chrztu postanowiła swoje życie poświęcić Chrystusowi. Niestety, jej wyjątkowa uroda zwróciła uwagę namiestnika Sycylii Kwincjana. Dziewczyna odrzuciła dostojnika, za co spotkała ją kara – została oddana do domu rozpusty w ręce niejakiej Afrodyssy. Następnie podczas prześladowań chrześcijan, została skazana na tortury – rozszarpywano, a w końcu odcięto jej piersi. Agata zmarła rzucona na rozżarzone węgle w dniu 5 lutego 251 roku. Rok po jej śmierci za jej wstawiennictwem został powstrzymany gniew Etny – lawy wulkanu w cudowny sposób zatrzymały się pod wrotami Katanii, a kult Świętej rozpoczął się wraz z uratowaniem miasta przed zagładą.

Lokalna baza noclegowa

Noclegi w Sejnach () to głównie gospodarstwa agroturystyczne – baza noclegowa dopiero się rozwija, gdyż miasto od nie tak dawna zaczęło przybierać charakter turystyczny. Pobyt w Sejnach to okazja do poczucia specyficznego klimatu Podlasia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>