Manufaktura, Piotrkowska… – atrakcje Łodzi

W Łodzi można znaleźć wiele miejsc i obiektów, które warto zobaczyć. Nie chodzi tu jedynie o zabytki, których w tym mieście nie brakuje. Warte zobaczenia są także liczne zielone tereny, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku. Do Łodzi przyciąga jednak głownie ulica Piotrkowska oraz centrum handlowo-rozrywkowe „Manufaktura”. Wzmożony ruch turystyczny ma miejsce także w trakcie trwania różnych wielkich festiwali muzycznych, teatralnych i filmowych. W dawnych zabytkach dzisiaj urządza się szkoły, uczelnie, obiekty handlowe i kulturalne, a nawet hotele.

Miejsc, gdzie zarezerwujemy noclegi, Łódź ma jednak znacznie więcej. Na bazę noclegową miasta składają się też liczne mniejsze obiekty jak hostele, motele i pensjonaty. Znajdziemy też pola namiotowe, a nawet gospodarstwa agroturystyczne na obrzeżach miasta (zobacz na stronie meteora).

Ciekawym miejscem, gdzie można odpocząć na łonie natury jest Las Łagiewnicki. Jest to największy komunalny las w całej Europie. Można tu zobaczyć, jak wyglądała dawna Puszcza Łódzka, która niegdyś pokrywała całe te tereny. Bogactwo drzewostanu przyczyniło się do rozwoju przemysłu drzewnego, który był jednym z impulsów do rozwoju miasta. Równie interesującym lasem jest las Ruda-Popioły. Jego część znajduje się w rękach prywatnych, a między wysokimi drzewami znaleźć można tam kilka ciekawych domów letniskowych, z których część pochodzi sprzed 100 lat. Nie można nie wspomnieć o Parku im. J. Piłsudskiego, w którego bezpośredniej okolicy znajduje się także Miejski Ogród Zoologiczny (zobacz na stronie wikipedii), leśny rezerwat „Polesie Konstantynowskie” oraz ogród botaniczny z palmiarnią, gdzie zobaczyć można unikalną kolekcję palm.

W mieście zobaczymy także liczne zabytki sakralne. Na ulicy Piotrkowskiej zobaczyć można Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego, który powstawał jako świątynia dla ewangelików, a obecnie służy jako katolicka świątynia. Przy tej samej ulicy znajdziemy także inny kościół, św. Mateusza. Jest to świątynia Ewangelicko-Augsburska, gdzie ze względu na akustykę obiektu, odbywają się często różne koncerty. Interesujące są również budynki mieszkalne w centrum Łodzi, a także dawne fabryki i inne zakłady pracy. Na wyróżnienie zasługuje chociażby budynek straży pożarnej przy ulicy Tymienieckiego, ale także wiele, wiele innych konstrukcji. Przyciągają one dzisiaj nie tylko doskonale zachowanymi detalami, ale także ciekawymi elewacjami. Towarzyszą im miejskie skwery i parki, gdzie można przysiąść na ławce i podziwiać architekturę obiektów w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>