Kwidzyn – miasto z historią

Pomorze to rejon Polski, gdzie w ostatnich latach można zauważyć wzmożony ruch turystyczny. Przyjeżdżają tu nie tylko mieszkańcy kraju, ale również obcokrajowcy. Ten nagły wzrost zainteresowania nie powinien dziwić, ponieważ tereny te posiadają bardzo bogatą historię. Przez setki lat były zamieszkiwane przez ludzi różnych narodowości, różnych kultur. Dzięki temu powstało tu wiele zabytków, które obecnie stanowią dużą atrakcję turystyczną.

Jednym z przykładów miasta o tak bogatej i długiej historii jest Kwidzyn. Pierwsze wzmianki o Quedzynie lub Quedinie pojawiają się w średniowiecznych kronikach z jedenastego wieku. Wiadomo też, że osada została doszczętnie zniszczona. Miejsce to zostało odbudowane przez zakon krzyżacki w następnym stuleciu. Po lokacji z 1233 roku doszło do kolejnego zniszczenia miasta. Następna, tym razem udana lokacja, odbyła się w 1336 roku. Od tego momentu miasto otrzymało nazwę Marienwerder, co znaczy Ostrów Maryjny. Od zakończenia wojny trzynastoletniej miasto jako lenno należało do Królestwa Polskiego. Po pierwszej wojnie światowej Kwidzyn trafił do Niemiec, po drugiej wojnie światowej stał się częścią Polski.

Na uwagę zasługuje budynek szkoły w Kwidzynie. Został on wzniesiony w roku 1862 i od tamtego czasu pełni swoją funkcję. Jest to bardzo specyficzna, narożna budowla. Kolejne przebudowy obiektu miały miejsce w latach 1893-1895 oraz w roku 1926. Obecna elewacja składa się z czerwonej cegły oraz pomarańczowych wykończeń gzymsów.

Baza noclegowa miasta jest dobrze rozwinięta, co wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę ciągle zwiększający się ruch turystyczny. Przygotowana w Kwidzynie oferta noclegowa może przyjąć gości przybywających tu w ciągu całego roku. W centrum miejscowości znajduje się hotel Maxim. Ma on w swojej ofercie pokoje jedno i dwuosobowe. Każdy z pokoi standardowo wyposażony jest w lodówkę, telewizor i wi-fi. Nieco dalej, na ulicy Miłosnej znajduje się hotel o wdzięcznej i ułatwiającej lokalizację nazwie – Pensjonat Miłosna. Obsługa jest wykwalifikowana i potrafi mówić w kilku językach. Do dyspozycji są pokoje dwuosobowe (10), trzyosobowe (2) i jednoosobowy. Znajdująca się na piętrze sala konferencyjna może pomieścić dwadzieścia pięć osób. Poza tradycyjnymi potrawami, kuchnia oferuje przygotowanie każdego dania na prywatne życzenie. Organizowane są tu imprezy towarzyskie i okolicznościowe – komunie, wesela, chrzciny czy studniówki.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>