Górskie szlaki i okolice – Rytro

W jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych, w dolinie Popradu położona jest górska miejscowość Rytro. Na trasie pradawnego szlaku handlowego na Węgry, u podnóża Góry Zamkowej – czeka na nas atrakcja tej małej wioski, widoczna już z daleka, gdy jedziemy trasą transgraniczną prowadzącą ze Starego Sącza w kierunku Piwnicznej. Są to ruiny zamku rycerskiego. Z XIII-wiecznej budowli pozostało niewiele – część kamiennej wieży i mury z otworami strzelniczymi.

Rytro to nie tylko zamek, to przede wszystkim wspaniałe tereny górskie i znakomite warunki poprzez bazę noclegową, którą mieszkańcy udostępnili przybywającym tutaj wczasowiczom i turystom. O tym, aby zarezerwować nocleg pomyślmy odpowiednio wcześniej, zanim zaczniemy odpoczywać. Miejsce to, cieszy się dużą popularnością, zarówno w sezonie letnim jak i zimowym, bowiem miejscowość i okolice to dobre warunki do uprawiania sportów zimowych i narciarstwa. Wiele hoteli położonych jest w bezpośredniej okolicy stoków, dlatego możliwe jest, by w ofercie obiektu łączono noclegi z rabatami na karnety narciarskie i inne tutejsze atrakcje – wystarczy sprawdzić online aktualne propozycje poszczególnych obiektów.

Walory klimatyczne tej górskiej miejscowości (źródła mineralne, czyste powietrze) ale przede wszystkim nieoceniona przyroda to skarby, które wyróżniają to miejsce. Pobliski rezerwat puszczy karpackiej „Baniska” z drzewostanem buków i świerków to kolejna niespodzianka przyrodnicza. A na miejscu w samej wiosce, czeka na nas Centrum Edukacji Ekologicznej – z bogatą fauną i florą na terenie obszarów łąk i bagnisk, nie spotykaną na terenie Beskidu Sądeckiego. Są tutaj siedliska kilkunastu gatunków płazów, a wiosenną porą tylko tutaj zachwyca kilka odmian storczyka.

Pobliska Dolina Roztoki, to kolejne miejsce polecane do rodzinnych spacerów. Ciekawostką będzie informacja, iż w Rytrze można zobaczyć niecodzienną atrakcję ekologiczno techniczną – małą elektrownię wodną i wiatrową (ta pierwsza na terenie parafii, ta druga w przysiółku Połomu). Obydwie atrakcje powstały z inicjatywy miejscowego proboszcza. Okolice Rytra znakomicie nadają się nie tylko na wędrówki piesze, wędrówki górskie ale jako miejsca do aktywnej turystyki rowerowej, poprzez dogodną i wyznaczoną sieć tras szlaków rowerowych. Prowadzi stamtąd szlak czerwony na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego – Radziejową – 1262 m. n.p. m. Trasę pokonamy w około 4,5 godziny zdobywając po drodze szczyty Wielkiego Rogacza i Kordowca. Z Rytra dostaniemy się także tym samym szlakiem do schroniska na Cyrli, by dalej przejść w stronę Hali Łabowskiej (prowadzi przez tzw. Szlak Beskidzki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>