Dla ciała i duszy, czyli czas w Ojcowie

Ojców to piękna mała wieś w województwie małopolskim. Znajduje się zaledwie 25 kilometrów od Krakowa na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest w niej wiele wyjątkowych zabytków oraz rzeka Prądnik. Pobyt w tym miejscu to doskonały pomysł dla wszystkich miłośników przyrody, którzy mają okazję skorzystać z oferty, jaką proponuje baza noclegowa [więcej na meteor-turystyka.pl]. Domki letniskowe, położone wśród drzew sosnowych i buków, ośrodki wczasowe z pięknym widokiem na okolicę, a wszystko to za niewygórowaną cenę. Ojców to wygodne rozwiązanie zarówno na weekend  jak i dłuższy urlop.

Przeszłość osady, nieodłącznie wiąże się z Władysławem Łokietkiem oraz Kazimierzem Wielkim, który wybudował w tym miejscu Zamek. Do dziś mamy szanse zwiedzić jego pozostałości, w których znajduje się ciekawa ekspozycja reliktów przeszłości tych terenów. Piękna brama, ruiny murów i wieża wartownicza, to wszystko co zostało z dawnej fortyfikacji. Jednak na nasze szczęście to nie jedyny obraz przeszłości w Ojcowie. Mamy tu bowiem okazję zobaczyć wyjątkową drewnianą budowlę Kaplicy na Wodzie, która wzniesiona została w roku 1901. Jest również Zamek Piaskowa Skała, który skrywa oddział muzeum na Wawelu. Nie zapominajmy także o tutejszych młynach. Kiedyś w dolinie Prądnika było ich aż 40, do dziś pozostało kilka z nich.

Wśród ciekawych atrakcji na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się jaskinie, w których ukrywał się niegdyś Łokietek przed wojskami czeskimi. Po ucieczce z Krakowa odkrył on grotę Łokietka oraz Ciemną, które dziś niosą ze sobą nie tylko ciekawą legendę, ale też największa kolonię nietoperzy w kraju. Prowadzi do nich Brama Krakowska, przy której znajduje się źródełko miłości. Ciekawostką jest, że w XIX wieku naturalna skalna brama została opatrzona murowaną tablicą. Szukając rozrywki w tym mieście, szczególnie warte polecenia są skałki wspinaczkowe i oferta spływów kajakowych. To nie tylko aktywny czas, ale też możliwość podziwiania krajobrazu oraz tutejszej roślinności, która należy do wyjątkowych w skali kraju.

Ojców to miłe miejsce, sprzyjające rodzinnym wakacjom. Wypoczynek w nim to możliwość zrelaksowania się i zapoznania z jego interesującą przeszłością, co niewątpliwie wpłynie na nasze wspomnienia o kurorcie. Pobyt w nim to czas dla ciała i duszy, który warto spożytkować w wyjątkowy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>