Bór a w nim grzyby – Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to jeden z największych regionów w Polsce, na którym rosną bory sosnowe, a także pozostałości lasów mieszanych, wchodzących obecnie w skład Parku Narodowego Bory Tucholskie. Znajdują się na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz w dorzeczu Brdy i Wdy. Powierzchnia mezoregionu jest bliska 2,5 tysiąca km2. Na tak ogromnym terenie występują liczne jeziora, a największe z nich to Wdzydze, Kałębie, Radodzież i Wielewskie. Magia dzikiej przyrody, urocze miejscowości czy osady, a przede wszystkim wszechobecna cisza i spokój sprawiają, że Bory Tucholskie są jednym z najbardziej cennych zakątków Polski dla wypoczynku i głębokiego relaksu.

Tam jest tylko dziewiczy bór, a w nim grzyby

Mówiąc o Borach Tucholskich ludzie zazwyczaj mają na myśli bogactwo i obfitość runa leśnego – jest to poniekąd kraina grzybów. Rosną tutaj borowiki, podgrzybki, miodówki, koźlarze czy maślaki. Każdy, kto przyjedzie, nie będzie narzekać na niedosyt w zbiorach. Nie tak dawno temu, w Krzywogońcu powstała tematyczna Wioska Grzybowa, w której wszystko jest powiązane z tymi roślinami. We wiosce odbywa się każdego roku „Święto Grzyba”, podczas którego jest szansa na skosztowanie rozmaitych potraw.

Wypoczynek idealny na każdą porę roku

Bory Tucholskie nie mogą narzekać na sezonowość w turystyce. Każda pora roku przywdziewa zupełnie inne szaty, każda z nich jest równie piękna i proponuje różne atrakcje. Co do zasady Bory mogą być oazą dla uciekinierów od współczesnej cywilizacji – czas tutaj ma zupełnie inny wymiar, nie pędzi, nikogo nie pogania. Każdy może poczuć mniejsze lub większe przyjemności z codziennego życia, bez presji środowiska zewnętrznego czy obowiązków charakterystycznych dla danej grupy zawodowej. Pobyt w Borach Tucholskich z pewnością przepędza stres, który każdy odczuwa w jakiś sposób. Baza noclegowa to ogromny wybór miejsc –  – do których nie dociera energia XXI wieku. To super pomysł na prezent dla najbliższych osób, które lubią przebywać wśród natury. Mezoregion można uważać za świetną alternatywę dla modnych Mazur, gdzie robi się coraz bardziej tłoczno i drogo. Nie można się tu nudzić – jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, chociażby takich jak Kręgi Kamienne w Odrach, Rezerwat Przyrody Cisy Staropolskie, Akwedukt w Fojutowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>